header banner
Default

Heikin Ashi Mumları Nasıl Yapılır?


Kripto paraların durumlarını grafik üzerinde takip ederken pek çok gösterge ve hesaplama aracı kullanılır. Pek çok kişi ise grafik üzerinde geleneksel mumları gözlemleyerek işlem yapar. Ancak bir de Heikin Ashi mumları mevcut. Bu mumların geleneksel mumlara göre daha farklı bir yöntemle çalışması bazı insanlar tarafından daha başarılı çalıştığı şeklinde yorumlanıyor.

Heikin Ashi Mumları Nasıl Çalışıyor?

VIDEO: Heikin Ashi, Heiken Ashi, Japon mum Grafik Türleri...
Kanaliz

Heikin Ashi mumlarının çalışma prensibi kendinden bir önceki mumun hareketlerini baz alarak yeni mumun üretilmesi prensibine dayanıyor. Buradaki matematiksel hesap sonucunda geleneksel mumların ufak hareketleri görmezden geliniyor. Bu da Heikin Ashi grafiğine bakıldığında trendin daha net bir şekilde görülmesi demek. Sürekli al sat yapanlar için geleneksel mumların küçük hareketleri bazen yanıltıcı olabiliyor ve kişi hemen alış ve satış yapabiliyor. Oysaki Heikin Ashi mumları bu ufak hareketleri yok saydığı için gereksiz paniğe de girmiyorsunuz.

Heikin Ashi Mumları Nedir? Heikin Ashi Mumları

Heikin Ashi mumlarına bakarak trendin yönünü de önceden tahmin etmek mümkün oluyor. Üstelik bunun için başka bir gösterge kullanmanıza gerek yok. Mumlar yukarı ve aşağı hareketler gösterirken zaman zaman ilerledikleri yönün tersine kısa kuyruklar bırakabiliyorlar. İşte bu kısa kuyruklar 2 ila 5 dakika arasında ters yöne doğru bir hareketlenme olacağını söylüyor. Ancak elbette bu hareketlenmenin ne kadar süreceği konusunda bir şey söylemesi zor. Ancak gözlem yaparak işleme girmek ya da işlemden çıkmak mümkün oluyor.

  • CFTC Başkanı : XRP ‘nin Durumu Belirsiz
  • Justin Sun Twitter’da Bir Trole 1 Milyon TRX Önerdi
  • JPMorgan bitcoin hakkındaki flaş açıklamaları
  • COBINHOOD Borsası Kapanacağını açıkladı
  • 21 Yaşından Küçüklere Telefon Kullanma Yasağı

Zaman dilimi ne olursa olun Heikin Ashi mumları aynı bilgileri vermeye devam ediyor. Büyük zaman dilimlerindeki hareketleri gözlemleyerek daha kısa zaman dilimlerinde Heikin Ashi'nin daha stabil bir şekilde çalıştığını görebilirsiniz. Ancak elbette hiç bir göstergenin sürekli olarak ve tek başına kazandırdığını söylemek mümkün değil. Bu yüzden bu mumları kullanıp kullanmak tamamen sizin sorumluluğunuzda.

Sources


Article information

Author: Kristen Mason

Last Updated: 1698514803

Views: 892

Rating: 4.3 / 5 (53 voted)

Reviews: 97% of readers found this page helpful

Author information

Name: Kristen Mason

Birthday: 1932-06-23

Address: 156 Henderson Union, Port Chadmouth, WV 06162

Phone: +4160123792743834

Job: Article Writer

Hobby: Bird Watching, Wildlife Photography, Playing Chess, Playing Guitar, Calligraphy, Embroidery, Tea Brewing

Introduction: My name is Kristen Mason, I am a rich, unguarded, expert, proficient, persistent, treasured, Determined person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.